EnviroDay 2016 alebo dajme veciam druhú šancu
26.04.2016Kľúč k zelenej planéte je v našich rukách. Separujem, lebo mi záleží na tom, ako bude vyzerať naša planéta. V zmysle týchto myšlienok v rámci Nitrianskych univerzitných dní 26. apríla na SPU v Nitre odštartovalo dvojdňové podujatie EnviroDay 2016.
Kľúč k zelenej planéte je v našich rukách. Separujem, lebo mi záleží na tom, ako bude vyzerať naša planéta. V zmysle týchto myšlienok v rámci Nitrianskych univerzitných dní 26. apríla na SPU v Nitre odštartovalo dvojdňové podujatie EnviroDay 2016.
Účastníkom, medzi ktorými nechýbali žiaci nitrianskych základných škôl - ZŠ na Fatranskej ulici a ZŠ kniežaťa Pribinu, sa v mene rektora SPU prihovorila doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD., prorektorka pre informatizáciu a rozvoj univerzity. „Verím, že environmentálna tematika, ktorú budú prezentovať členovia študentskej časti Akademického senátu SPU v Nitre, bude pre všetkých užitočná. Veď keď budeme chrániť prírodu, ona ochráni nás,“ povedala okrem iného R. Štěpánková.
Následne si návštevníci EnviroDay prezreli v parku pod aulou rôzne stanovištia, kde na nich čakalo množstvo užitočných informácií, ale najmä zábavy.
„Triedenie odpadu by malo byť každodennou súčasťou nášho života, pretože len správne vytriedený odpad na jednotlivé zložky možno recyklovať, teda vrátiť späť do obehu v inej alebo aj rovnakej podobe,“ povedala žiakom Lucia Sporinová v informačnom stánku Katedry výživy ľudí FAPZ. Zároveň ich informovala ako separovať odpady, čo robiť s obalmi od klasických i neklasických potravín, so šupkami od ovocia, zeleniny a i. Deti triedili odpad do pripravených prepraviek, na ktorých bolo napísané, kde odpad skončí. L. Sporinová im napríklad vysvetlila, že fľaše od oleja treba pred vyhodením umyť a zo sklených fliaš zase odstrániť hliníkové uzávery. Hravou formou – čistením ovocia a zeleniny rôznymi spôsobmi – sa žiaci učili, ako potraviny šetrne čistiť. Tiež sa dozvedeli, že v našich domácnostiach je polovica odpadu biologicky rozložiteľná.
„Recyklácia prináša úspory prírodných zdrojov a energie. Až 80 % z toho, čo dnes na Slovensku končí na skládkach alebo v spaľovniach odpadov sú hodnotné suroviny. Možno ich vytriediť a následne recyklovať alebo kompostovať. Aj napriek tomu väčšina z nás hádže do jedného koša všetko, čo sa nám zdá nepotrebné. Budúcnosť je možná bez zbytočných skládok a spaľovní, bez poškodzovania nášho zdravia. Teraz je na každom z nás, či sa to stane realitou,“ zdôraznila L. Sporinová.
Ako povedala Mária Rusovská, učiteľka zo ZŠ kniežaťa Pribinu, žiaci sa s tematikou separovania oboznamujú v škole v rámci rôznych predmetov, napr. biológie či občianskej náuky, pravidelne sa zapájajú do zberu papiera, batérií a pet fliaš. „Takéto podujatie ako EnviroDay je však veľmi dôležité, pretože najmladšiu generáciu treba neustále oboznamovať s možnosťami separovania, s tým, čo je to recyklácia, elektroodpady, čo medzi ne patrí, ako prebieha zber, separácia a recyklácia odpadu a čo možno urobiť, aby sme spoločne prispeli k ochrane prírody,“ vyzdvihla snahu organizátorov M. Rusovská.
Žiakov zaujal aj informačný stánok poľovníckeho krúžku Buteo, v ktorom ich mladí poľovníci z SPU učili, ako chrániť prírodu a starať sa o zver. Deťom prezentovali ako vyzerajú stopy divej zveri, zmenšeniny rôznych kŕmnych zariadení pre zvieratká, ale aj parožie, ktorého sa malí zvedavci mohli aj dotýkať. Tiež si mohli vyskúšať ako funguje vábnička na srnčiu zver a zajace. „Žiakom chceme priblížiť činnosť poľovníkov a vysvetliť im, že jej hlavným zmyslom je celoročná starostlivosť o zvieratá, ale aj selekcia či likvidácia chorých jedincov,“ povedal Ján Kútny z TF, člen PK Buteo.
Klub sokoliarov, ktorý mal svoje stanovište v blízkosti Botanickej záhrady SPU, umožnil záujemcom uvidieť zblízka dravcov a prechádzka botanickou záhradou im zase poskytla šancu dozvedieť sa, čo v nej rastie.
Počas podujatia si účastníci EnviroDay v eko kine pod aulou pozreli film Zachráňme včely a výstavu fotografií na tému Recyklujem, recykluješ – recyklujme! umiestnenú vo foyeri pod aulou. V rámci nej prezentoval svoje fotografie Viktor Šulák, Tatiana Svetlanská, Kristína Candráková a Boris Školák. Zaujali aj myšlienky, ktoré dopĺňali zmysel vystavených fotografií a tiež mohli byť mottom celého podujatia, napr.: Najväčšia hrozba pre našu planétu je viera v to, že ju zachráni niekto iný. Alebo ďalšia – Až keď zomrie posledný strom, otrávi sa posledná rieka a uloví sa posledná ryba, až vtedy si uvedomíme, že peniaze sa jesť nedajú.