Celoslovenské dni poľa ukazujú budúcnosť slovenského poľnohospodárstva
18.06.2020V Dvoroch nad Žitavou sa 18. júna stretli poľnohospodári na 9. ročníku celoslovenských dní poľa. Tohtoročné prehliadky odrôd, výživy a ochrany rastlín sa v nadväznosti na súčasnú epidemiologickú situáciu v Slovenskej republike konajú netradične - formou poľných dní, ktoré prebiehajú od 3. júna a potrvajú do 3. júla. SPU v Nitre prezentovala rektorka Klaudia Halászová.
V Dvoroch nad Žitavou sa 18. júna stretli poľnohospodári na 9. ročníku celoslovenských dní poľa. Tohtoročné prehliadky odrôd, výživy a ochrany rastlín sa v nadväznosti na súčasnú epidemiologickú situáciu v Slovenskej republike konajú netradične - formou poľných dní, ktoré prebiehajú od 3. júna a potrvajú do 3. júla. SPU v Nitre prezentovala rektorka Klaudia Halászová.
Okrem poľnohospodárskej praxe sa na celoslovenských dňoch poľa stretlo viacero predstaviteľov vlády, parlamentu, zástupcovia univerzít, vedy a výskumu. Na podujatie zavítal aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský, predseda Národnej rady SR Boris Kollár či poslanec NR SR a predseda Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta. „Prišiel som sa pozrieť na to, ako by poľnohospodárstvo na Slovensku mohlo vyzerať, prišiel som sa pozrieť na budúcnosť. Moja predstava sebestačného Slovenska, efektívnej zelenej krajiny, môj sen, sa práve tu, na týchto miestach, preklápa do reality. Budúcnosť našej krajiny nie je daná len tým, že chceme kvalitne a bohato žiť a jesť, ale musíme to dosiahnuť v zdravej a krásnej krajine,“ uviedol šéf agrorezortu Ján Mičovský.
Každoročne sa na výstave zúčastňuje množstvo vystavovateľov, ktorí pôsobia v oblasti agrorezortu. Celoslovenské dni poľa sú odbornou akciou, na ktorej návštevník tento rok nájde všetky novinky z oblasti rastlinnej výroby, ako sú najnovšie odrody a hybridy poľných plodín.
Výstava sa rozprestiera na ploche 30 hektárov. Podujatiu predchádza celoročná príprava, ktorá súvisí so založením prezentačných políčok osivárskych spoločností a spoločností prezentujúcich ochranu a výživu plodín na pokusných políčkach. Na výstavnej ploche je možné si prezrieť až 765 políčok, z toho je 565 zameraných na odrody a 200 na varianty ochrany a výživy plodín. Podstatnú časť výstavnej plochy aj tento raz zaberajú odrodové pokusy s 35 druhmi plodín, z nich opäť najviac zastúpenou je pšenica ozimná s 207 odrodami a hybridmi.