Celoslovenské dni poľa
05.06.2013Prehliadku odrôd, ochrany a výživy rastlín a výstavu poľnohospodárskej techniky ponúkol 2. ročník celoslovenských dní poľa, ktoré sa konali 4. a 5. júna v Dvoroch nad Žitavou v okrese Nové Zámky. Medzi poľnohospodárov zavítal prezident republiky Ivan Gašparovič s predsedom vlády SR Robertom Ficom a ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom. Medzi pozvanými bol aj rektor SPU, Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD.
Prehliadku odrôd, ochrany a výživy rastlín a výstavu poľnohospodárskej techniky ponúkol 2. ročník celoslovenských dní poľa, ktoré sa konali 4. a 5. júna v Dvoroch nad Žitavou v okrese Nové Zámky. Medzi poľnohospodárov zavítal prezident republiky Ivan Gašparovič s predsedom vlády SR Robertom Ficom a ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom. Medzi pozvanými bol aj rektor SPU, Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD.
Výstavu otvoril predseda vlády. „Mrzí ma, že Slovensko dováža okolo 50 percent potravín. Poľnohospodárstvo akoby utekalo zo slovenského vidieka, pretože keď odchádza poľnohospodárstvo, postupne sa vytrácajú z vidieka aj ľudia a kultúra,“ uviedol v príhovore. Dodal, že zo slovenského poľnohospodárstva prakticky vymizol chov vodného vtáctva a včelárstvo. Aj chovy ošípaných už nevlastnia občania SR, ale zahraniční vlastníci. „Verím však, že nám svitá na lepšie časy aj vďaka novej koncepcii, ktorú pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva,“ povedal R. Fico. Základným cieľom tejto stratégie je zabezpečiť, aby 80 % slovenskej spotreby potravín bolo kryté domácou produkciou. „Chceli by sme takto vytvoriť 18 000 pracovných miest a zainvestovať 490 miliónov eur,“ zdôraznil. Podstatná časť finančných prostriedkov by mala pochádzať z eurofondov.
Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča poľnohospodárstvo je oblasťou, ktorá prijatie Slovenska do Európskej únie nemôže oslavovať ako výhru. „Podmienky poľnohospodárov v jednotlivých členských krajinách nie sú spravodlivé a rovnaké pre všetkých. Negociátori neurobili pre slovenské poľnohospodárstvo dobrú prácu, oveľa lepšiu odviedli českí alebo poľskí negociátori,“ konštatoval prezident.
Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek predstavil projekt Moja pôda, ktorý nabieha od 1. júla tohto roka. Ministerstvo pôdohospodárstva v spolupráci s ministerstvom financií a Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou umožní farmárom nakúpiť poľnohospodársku pôdu do svojho vlastníctva za výhodných podmienok. „Nebudete musieť nakupovať ucelené parcely, stačí kúpiť len podiely. Bez vášho súhlasu už nikto nebude môcť kúpiť celú parcelu. Ručiť budete len tou pôdou, ktorú kupujete, nebudete mať zaťažené svoje finančné prostriedky, hnuteľný i nehnuteľný majetok,“ uviedol Ľ. Jahnátek. Úvery na kúpu pôdy získajú farmári na úrovni úverovania štátu. „Za koľko si štát požičia na tento produkt, za toľko vám tieto úvery ponúkne. Predpokladáme, že to bude od 1,6 do 3,5 percenta.“ Pozitívne je, že v prípade finančných prostriedkov bude pôda vyplatená pôvodnému majiteľovi a poľnohospodárom sa vrátia prostriedky za istinu. Štát odkúpi túto pôdu, ktorá prejde do Pozemkového fondu, ktorý s ňou bude ďalej nakladať. Poľnohospodári hodnotia projekt Moja pôda pozitívne, zároveň však upozorňujú na nárast ceny pôdy, ktorý projekt prináša.
Celoslovenské dni poľa je moderne koncipovaná prehliadka odrôd všetkých hlavných poľnohospodárskych plodín, ktoré majú možnosť slovenskí poľnohospodári na svojich poliach pestovať. Poľnohospodárska výstava Celoslovenské dni poľa v Dvoroch nad Žitavou ponúka návštevníkom široký sortiment ozimín od 14 významných osivárskych spoločností. Na 620 pokusných políčkach o výmere 25 m² budú mať pestovatelia možnosť vidieť jednotlivé odrody od všetkých významných šľachtiteľov a množiteľov odrôd, pôsobiacich na Slovensku. Na políčkach je vysiatych 195 odrôd a hybridov ozimných poľnohospodárskych plodín, vrátane repky. Odborná verejnosť môže porovnať 105 odrôd ozimnej pšenice, 9 ozimných raží, 6 ozimných tritikale, 8 ozimných jačmeňov, ozimný ovos a hrach, 4 porasty trávnych zmesí a 61 odrôd a hybridov ozimnej repky. Okrem odrodových pokusov bolo založených aj 47 políčok ozimnej pšenice, na ktorých vystavovatelia predstavujú svoje technológie herbicídnej, fungicídnej a insekticídnej ochrany rastlín a nechýbajú ani varianty s výživou rastlín.
Súčasťou dvojdňového programu sú aj ukážky predvádzania postrekovačov riadených GPS, ale aj súťaž v orbe konským záprahom. Návštevníkom sa prezentovala aj Slovenská poľnohospodárska univerzita, ktorá vo svojom stánku predstavila možnosti štúdia na všetkých šiestich fakultách.