Botanická záhrada zaujala aj najštipľavejšou chilli papričkou na svete
10.10.2016Farby a plody jesene je už tradičná výstava, ktorú na prelome septembra – októbra organizuje Botanická záhrada SPU. Na tohtoročnej výstave (28. 9. – 5. 10.) bolo opäť prezentovaných viacero zaujímavostí, medzi nimi aj najštipľavejšia chilli paprička na svete.
Farby a plody jesene je už tradičná výstava, ktorú na prelome septembra – októbra organizuje Botanická záhrada SPU. Na tohtoročnej výstave (28. 9. – 5. 10.) bolo opäť prezentovaných viacero zaujímavostí, medzi nimi aj najštipľavejšia chilli paprička na svete.
Výstavu otvorila riaditeľka BZ Ing. Erika Mňahončáková, PhD., za vedenie SPU sa účastníkom prihovorila prorektorka prof. JUDr. Eleonóra Marišová, PhD.
Návštevníci si mohli v priestoroch skleníkov prezrieť ovocie z 15 čeľadí, 20 druhov a 64 odrôd, zeleninu z 8 čeľadí, 30 druhov a 125 odrôd. Zastúpené boli aj liečivé rastliny z 8 čeľadí, 22 druhov a 19 rodov. Výstava bola obohatená aj prezentáciou rastlín v nádobách z čeľade Solanaceae – ľuľkovité. Zbierka bola vytvorená vo vykurovanom fóliovníku na ploche 200 m2, kde sa nachádzalo 8 rodov, 20 druhov a 64 odrôd rajčín a paprík. Expozícia bola doplnená popínavkami z čeľade Cucurbitaceae - odrody z druhu Lagenaria siceraria. Mimochodom, plody z rodu Lagenaria (fľaškovce) sa v Afrike využívajú aj ako nádoby na vodu. Lákadlom pre návštevníkov bola chilli paprička ´Carolina Reaper´, ktorá bola v roku 2013 zapísaná do Guinnessovej knihy rekordov ako najpálivejšia paprička na svete. Obsah kapsaicínu v nej môže dosiahnuť až 2.200.000 bodov na Scovilleho stupnici. Pre porovnanie, známe štipľavé papričky habanero dosahujú pálivosť 300.000 bodov. Svojimi 2 200 000 SHU jednotkami prekonala predchádzajúceho držiteľa ´Trinidad Scorpion Moruga´ , ktorý bol tiež v expozícii. Tohtoročná výstava bola obohatená aj o vzorkovnicu menej známych druhov zelenín a koreninových rastlín v kontexte spolupráce V4 krajín.
V rámci výstavy sa uskutočnil odborný seminár Rozmanitosť plodovej a listovej zeleniny. V bloku prednášok vystúpila Ing. E. Mňahončáková, PhD., (Expozícia z druhov čeľade Solanaceae), Ing. M. Šlosár, PhD., (Ázijské druhy listovej zeleniny: nový potenciálny zdroj antioxidantov), Ing. I. Mezeyová, PhD., (Plodová zelenina inak: menej známe druhy a odrody), doc. Ing. J. Brindza, CSc., (Biodiverzita pre zlepšenie výživy a kvality života) a S. Bednárik (Praktické skúsenosti s pestovaním srbskej odrody papriky (Capsicum annum L.) ´Slonovo uvo´).
Hlavným organizátorom výstavy bola BZ SPU v Nitre v spolupráci s Katedrou zeleninárstva a s Katedrou ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva, FZKI, s Inštitútom ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti SPU Nitra a s Okresným výborom SZZ Nitra.
Z monitorovania médií:
Nitrinaske noviny 10. 10. - 16. 10. 2016, roč. 25, str. 4, Pestujú extraštipľavú papriku
http://skolskyservis.teraz.sk/vysoke-skoly/spu-v-nitre-vystava/29840-clanok.html
http://www.teraz.sk/magazin/odvazlivci-v-nitre-ochutnavaju-najs/221101-clanok.html