Areál SPU stále vzbudzuje pozornosť odborníkov i laikov
27.09.2018V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa 26. septembra konala v Aule SPU prednáška doc. Roberty Štěpánkovej z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva o areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre – národnej kultúrnej pamiatke.
V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa 26. septembra konala v Aule SPU prednáška doc. Roberty Štěpánkovej z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva o areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre – národnej kultúrnej pamiatke.
Prezentácia pozostávala z viacerých častí s cieľom objasniť súvislosti, ktoré viedli k tomu, že pôvodný areál bol zaradený do registra nehnuteľných kultúrnych pamiatok Ústredného zoznamu pamiatkového fondu ako národná kultúrna pamiatka, urbanistické súvislosti, typ a tvaroslovné prvky, ktoré objekt radia k funkcionalistickej architektúre. Autorka začala príbehom, ktorý viedol k vybudovaniu areálu - dominanty mesta Nitry. Nesú sa ním mená viacerých osobností – architekta Vladimíra Dedečka, Rudolfa Miňovského a mnohých ďalších, ktorí boli pri tvorbe štúdie a realizácie architektonického zámeru. „Architekti presadili myšlienku, že škola sa bude budovať v priestoroch letiska. Ich nápad bol skvelý. Otvorili cestu, bránu pre rozvoj mesta na druhú stranu rieky, ovplyvnili jeho urbanistický rozvoj, ale tiež otvorili perspektívu pre budovanie a následný vývoj veľkého areálu univerzity, ktorá tým položila základ tváre nového mesta,“ povedala R. Štěpánková. Konštatovala, že v strede mesta by areál nemal priestor na rozvoj, výstavbu internátov, nových fakúlt, vybudovanie botanickej záhrady a demonštračných políčok. Následne v rámci prezentácie predstavila zastavovací plán areálu VŠP, dobové fotografie z výstavby a moderné pohľady. „Architekti v urbanistickom komplexe rozmýšľali nielen o pavilónovej výstavbe, ale aj o zelenom areáli, čo sa im aj podarilo. Veľmi dôležité bolo uvažovať aj o kompozícii. Dominantou je aula, ktorú mnohí nazývajú ufo, ležiaca v osi významnej mestskej komunikácii. Za aulou je kulisa zvlneného reliéfu – polia, ktoré hýria farbami podľa ročného obdobia – hnedou, žltou, zelenou, bielou – čo je tiež typické pre poľnohospodársku univerzitu.“
Nadčasový objekt SPU je v súčasnosti plne funkčný. Rozhodnutím Pamiatkového úradu SR z roku 2014 bolo deväť objektov pôvodného areálu SPU v Nitre vyhlásených za národnú kultúrnu pamiatku. Slovenská pošta v januári 2017 vydala poštovú známku v emisnom rade Kultúrne dedičstvo Slovenska s motívom SPU - pohľadom na Aulu maximu, v nominálnej hodnote 1,25 eur. Autorom výtvarného návrhu známky je akademický maliar Igor Benca, autorom rytiny je František Horniak. Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC a domicilom mesta Nitry.
Ako povedala na záver R. Štěpánková, areál patrí k vysoko hodnoteným architektúram Slovenska 20. storočia, má nesporné hodnoty a je všeobecne uznávaným architektonickým dielom. Získal viaceré dobové ocenenia. Ocenenia si odniesol aj hlavný projektant areálu V. Dedeček, medzi nimi prestížnu cenu Dušana Jurkoviča či Cenu Emila Belluša. „Desať rokov svojho života venoval tomu, aby presadil svoj názor a vo vtedajšej povojnovej dobe to nebolo jednoduché. Úspešne ho však doviedol do konca a ovplyvnil nielen mesto Nitra, ale aj osud každého pracovníka a študenta, ktorý tu študoval a študuje“. Prezident SR A. Kiska v roku 2016 architektovi V. Dedečkovi udelil Pribinov kríž II. triedy za dlhoročné mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti architektúry.
Doc. R. Štěpánková vyzdvihla aj citlivý prístup vedení univerzity k objektu, vďaka čomu sa areál podarilo zachovať v pôvodnej kondícii. V rámci diskusie sa hovorilo najmä o udržateľnosti národnej kultúrnej pamiatky.