Téma

Študenti aj verejnosť môžu využívať nový expozičný priestor Vivária Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorý sa nachádza v pavilóne P.

Na území Slovenska sa vyskytuje 800 druhov jedlých kvetov, v medicíne sa využíva 150 druhov. Jedlé kvety nie sú výstrelkom modernej gastronómie, historické záznamy svedčia o tom, že ich konzumovali aj naši predkovia.

V SuPerUni Cowork centre SPU v Nitre sa 28. februára konal workshop Cesta k udržateľnosti.

Na podnet iniciatívy Slovenskí záhradníci sa 21. februára v skleníkoch Botanickej záhrady SPU v Nitre konal záhradnícky workshop Poznaj svoju rastlinu.

Rozhovor

Obezita je nazývaná epidémiou 21. storočia. Je závažným metabolickým ochorením, pre ktoré typické zvýšené ukladanie telesného tuku v rôznych častiach tela.

Prinášame vám videorozhovor s riaditeľom Centra univerzitného športu PaedDr. Ľubomírom Urbanom, ktorý je zároveň hlavným trénerom extraligového basketbalového klubu Slávia SPU Nitra.

Plesne sú súčasťou nášho životného prostredia. O tom, že „nespia“ ani pri nízkych teplotách a zaplesnivené potraviny predstavujú problém pre zdravie človeka, sme hovorili s mikrobiologičkou profesorkou Danou Tančinovou z Ústavu biotechnológie Fakulty biotechnológie a potravinárstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Titul Študentská osobnosť Slovenska za rok 2022/2023 v kategórii Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo si v 19. ročníku národnej súťaže odniesla Alžbeta Demianová.

Absolventi

Ing. Rufolf Nádaský, PhD., je úspešným manažérom Poľnohospodárskeho družstva (PD) Špačince, ktoré patrí k špičkovým európskym producentom tvrdej pšenice a kvalitného hovädzieho mäsa.

Ing. Marián Kišev, PhD., je úspešným absolventom Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Pracuje ako vývojový pracovník vo firme Cryoniq, kde sa úspešne podieľa na vývoji nových produktov.

Udržateľnosť, bezpečné a zdravé potraviny, adaptácia na zmenu klímy, najmodernejšie technológie. Študuj na SPU v Nitre aktuálne výzvy, ktoré hýbu svetom a tvoja budúcnosť má ZELENÚ!

Absolútnym víťazom 28. ročníka prestížnej súťaže Top Agro sa stala spoločnosť Agrodružstvo TP Palárikovo, okres Nové Zámky. Za vybudovaním tohto dlhodobo prosperujúceho poľnohospodárskeho podniku stojí konateľ spoločnosti ZOLTÁN ČERNÁK, bývalý absolvent SPU v Nitre.

Projekty

Projekt SPU v Nitre s názvom „Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí“ sa zaradil medzi úspešné projekty, ktoré získali finančnú podporu z Plánu obnovy a odolnosti SR.

V decembri 2023 ukončil svoju prvú fázu projekt DETECT!, ktorý si kladie za cieľ zvýšiť podnikateľské zručnosti študentov vysokých škôl v deep tech odvetviach.

V SuPerUni CoWork centre Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa 24. januára uskutočnil brainstormingový workshop interdisciplinárneho projektového tímu SPU v Nitre, ktorý je súčasťou konzorcia riešeného výskumného projektu Horizon Europe s akronymom Europe-LAND.

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre vzdeláva učiteľov z Technologickej univerzity v Tadžikistane a Chudžandského polytechnického inštitútu Tadžickej technickej univerzity.

Výskumníci z Potravinového inkubátora Výskumného centra AgroBioTech pripravili koncom uplynulého roka prvú kolekciu reprezentačných výrobkov.

Aktuálne

Nabitý celodenný program plný aktivít všetkého druhu prilákal množstvo návštevníkov na podujatie MLADÍ a BioRegióny.sk, ktoré sa konalo 13. marca vo Výskumnom centre AgroBioTech SPU v Nitre.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre sa úspešne prezentovala na najväčšej konferencii a veľtrhu vzdelávania v ázijsko-pacifickom regióne APAIE 2024, ktorá sa konala v austrálskom Perthe od 4. do 8. marca.

Zástupcov SPU čaká séria vopred dohodnutých stretnutí, počas ktorých budú rokovať o potenciálnej spolupráci v ázijsko-pacifickom regióne.